Kiedy dziecko zaczyna skarżyć się na silny ból gardła, ma problemy z przełykaniem a do tego na migdałkach pojawia się biały lub żółty ropny nalot możemy spodziewać się, że jest to angina ropna.
Angina to groźna choroba zakaźna , nazywana też zapaleniem migdałków podniebiennych. Anginę wywołują bakterie, najczęściej paciorkowce lub wirusy. Angina wywołana wirusem początkowo daje objawy podobne do przeziębienia, występuje też stan podgorączkowy a migdałki są powiększone. Taki stan można leczyć domowymi sposobami.
Angina wywołana bakterią paciorkowca rozpoczyna się zazwyczaj od bólu głowy i ogólnego osłabienia organizmu. Następnie narasta gorączka nawet do 40 stopni, której towarzyszą dreszcze i bóle mięśniowe. Dotkliwy ból gardła znacznie utrudnia połykanie a do tego może promieniować do uszu. Dziecko traci apetyt i może nawet nie chcieć pryzmować płynów. W przebiegu anginy zdarzają się wymioty i bóle brzucha. Angina u dzieci zaliczana jest do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest właściwa profilaktyka, czyli dbanie o zęby i dziąsła, które znajdują się bardzo blisko gardła. Paciorkowce mogą dostać się do gardła, np. z lodami. Zdarza się także, że w migdałkach znajdują się bakterie, które uaktywniają się w sprzyjających im warunkach, np. gdy organizm jest osłabiony. Wystarczy, że dziecko dłuższy czas przebywa na słońcu, i następnie wskakuje do zimnej wody. Jest to szok termiczny dla małego organizmu, odporność spada, streptokoki dokonują tzw. autozakażenia i wywołują anginę o ostrym przebiegu. Anginą łatwo się również zarazić wystarczy np. skorzystać z łyżeczki którą używał wcześniej zakażony.
Leczenie anginy wywołanej wirusem polega przede wszystkim na złagodzeniu dolegliwości oraz zapobieganiu powikłaniom. Kiedy chorobę wywołują bakterie lub grzyby, pediatra przepisze dziecku antybiotyk . Antybiotykiem pierwszego rzutu jest penicylina. Alternatywnie może zostać przepisany antybiotyk z cefalosporyną, makrolid lub klindamycyna.
Coraz większy odsetek szczepów jest oporny na makrolidy przez nagminne i częste stosowanie tego antybiotyku. Najbezpieczniej jest wcześniej wykonać posiew i antybiogram przed ich zastosowaniem. Leczenie powinno trwać 10 dni. U dzieci z nawracającymi anginami ropnymi należy rozważyć usunięcie migdałków.
Nieodpowiednie leczenie anginy ropnej u dzieci może spowodować powikłania takie jak: ropień okołomigdałkowy, posocznicę, gorączkę reumatyczną czy kłębuszkowe zapalenie nerek.
W przypadku częstych zapaleń migdałków lekarz pediatra może zlecić konsultację laryngologiczną. Specjalista po szczegółowym badaniu rozważy wykonanie zabiegu usunięcia migdałków. Z obserwacji wynika, że czasem bezpieczniej jest wyciąć migdałki, niż narażać się na możliwość rozwoju powikłań po anginie.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.